STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
STRONA ARCHIWALNA
FOTOKLUBU RP

ZAPRASZAMY NA www.fotoklubrp.org
CZŁONEK OPERACYJNY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZTUKI FOTOGRAFICZNEJ FIAP
REPREZENTANT POLSKI

HOME
NOWOŚCI
FOTOKLUB
FIAP
EDUKACJA
KONKURSY
WYSTAWY
LINKI
KONTAKT

BIEGŁY SĄDOWY DO SPRAW FOTOGRAFII I PRAWA AUTORSKIEGO MAREK TOMASZUK(afrp)
TEL. 604 991 032


POLECAMY


HISTORIA FOTOGRAFII

Wirtualna Galeria Fotografii PAWIE OKO


O diaporamie
- Antoni Rut
poinformuj
Fotoklub RP
o
nadchodzącym wydarzeniu

[»]

NOWOŚCI

[1]  


  WANŻE INFORMACJE:
   Dla członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej:
Warszawa
Noakowskiego 10 lok. 54
/dodano: 2019-12-06/

Witamy Wszystkich Fotoklubowiczów.
Informujemy, że od momentu powołania zarządu trwają prace nad szczegółowym planem pracy Stowarzyszenia Fotoklub RP w roku 2020. Zarząd podjął uchwały w sprawie: - ogłoszenia roku 2020 rokiem jubileuszu 25-lecia Fotoklubu RP i organizacji obchodów jubileuszu; - powołaniu Grupy Twórczej „Photo Industrial Team” – pracę Grupy z ramienia Zarządu koordynuje Waldek Siatka; - powołaniu zespołu Biura Prasowego Fotoklubu RP – pracę zespołu z ramienia Zarządu koordynuje Marcin Kwarta; - uruchomienia sekcji informacyjnej: „Informacje Fotoklubu” w której, kwartalnie będą przekazywane informacje o aktualnie prowadzonych pracach; - zaproszenia do współpracy w ramach zespołów tematycznych wszystkich zainteresowanych pracą na rzecz Stowarzyszenia, członków Fotoklubu. Zespoły będą powoływane stosownie do zaistniałych potrzeb.

Dodatkowo dokonano wstępnego planu pracy Zarządu Fotoklubu RP w roku 2020 r. z wypracowanymi założeniami dotyczącymi obszarów wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej do efektowniejszej komunikacji zarządu w podejmowanych decyzjach.

Rozpoczęcie prac nad programem edukacyjnym wymaganym przy egzaminie do uzyskania dyplomu kwalifikacji zawodowych.Rozpoczęcie prac nad koncepcją integracji polskiego środowiska fotograficznego wokół Fotoklubu RP

W wyniku prowadzonych spotkań ustalono, że obchody roku jubileuszowego rozpocznie wystawa przed aukcyjna prac polskich artystów fotografików uhonorowanych tytułem Excellence Artiste FIAP w Domu Aukcyjnym FACE to FACE ART w W-wie. Wernisaż wystawy 26 listopada 2019r. W związku z powyższym na rok 2020 zaplanowana jest organizacja plenerów organizowanych przez Fotoklub RP (stan na dzień 2019-11-15): - Centralny Międzynarodowy Plener Fotoklubu RP – „Natura i Krajobraz” w Radomsku woj. Łódzkie – organizacja Marcin Kwarta, planowany termin: połowa czerwca 2020r. - Plener wiosenny w Tomaszowie Lubelskim – organizacja Mirek Chmiel, planowany termin połowa maja 2020r. - Plener artystyczny „Sobiepan 2020” – organizacja Waldek Siatka, planowany termin przełom września-października 2020r.

Zarząd podjął decyzję, że do współpracy w organizacji imprez w ramach roku jubileuszowego zaproszone zostaną współpracujące z Fotoklubem organizacje fotograficzne oraz instytucje kultury. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy z Oddziałem Fotograficznym Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz Stowarzyszeniem Fotograficznym im. M. Wielomskiego.

W celu usprawnienia komunikacji oraz aktualizacji danych prosimy WSZYSTKICH o przesyłanie danych : IMIĘ NAZWISKO – EMAIL – NUMER AKTUALNY TELEFONU KOMÓRKOWEGO. na adres mailowy: fotoklubrp@gmail.comZa zarząd: Wiceprezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców Marcin Kwarta
 


Strona Internetowa Fotoklubu RP
 
Warszawa ul. Noakowskiego 10
24 września 2019

/dodano:24.09.2019/

W związku ze zmianami organizacyjnymi jakie nastąpiły po V Walnym Zjeździe Fotoklubu RP do czasu powstania nowej strony Internetowej Fotoklubu na obecnej stronie będą publikowane wyłącznie informacje bezpośrednio związane z działalnością Stowarzyszenia oraz informacje o imprezach odbywających się pod patronatem Fotoklubu RP.

Informacje o innych imprezach fotograficznych naszych członków zarówno indywidualnych jak i zbiorowych prosimy publikować na naszym Facebooku.

Strona Fotoklubu na Facebooku:
=>https://www.facebook.com/groups/178335696036422/?ref=bookmarks


Jeżeli występują problemy z publikacją informacji na Facebooku prosimy skomunikować się z Administratorem kol. Markiem Tamaszukiem.

Wszelkie informacje i zapytania prosimy kierować na adres:
=>marek@slajd.com;


Za utrudnienia serdecznie przepraszamy. Mamy nadzieję, że niedługo powstanie nowa strona Fotoklubu RP i znowu będzie można publikować wszystkie interesujące Nas informacje związane z fotografią.

Ja serdecznie dziękuję Wam wszystkim za osiem lat współpracy przy tworzeniu naszego portalu i życzę nowym prowadzącym wszystkiego najlepszego.

Wojciech Wesołowski 


WALNY ZJAZD FOTOKLUBU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 
Warszawa ul. Noakowskiego 10
14 września 2019

/dodano:19.09.2019/

W dniu 14 września 2019 roku odbył się V Walny Zjazd członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.

Odczytane zostały sprawozdania Zarządu, Sądu Koleżeńskiego, Komisji Rewizyjnej i Skarbnika. Delegaci podjęli uchwałę o udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi.

Zjazd uchwalił zmiany w statucie Stowarzyszenia.

Członkowie Fotoklubu RP wybrali nowe władze statutowe stowarzyszenia. Prezesem Fotoklubu został ponownie kol. Mieczysław Cybulski. Powołano również nowych członków Kapituły.

-->Nowe Władze. 


  WAŻNA INFORMACJA:  
Postanowienia Kapituły Fotoklubu RP

 
Warszawa
Fotoklub RP

/dodano: 06.10.2019/

W maju 2019r. odbyło się posiedzenie Kapituły Fotoklubu R.P. w związku z przyjęciem nowych członków rzeczywistych Fotoklubu.

Członkowie kapituły po zapoznaniu się z wnioskami i teczkami autorskimi prac kandydatów postanowili przyjąć na nowych członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców następujące osoby:


 • Ewa Brodziak - Lublin
 • Damian Łękawa - Chełmek-Gorzów
 • Paweł Ferenc - Nowy Sącz
 • Urszula Ferenc - Nowy Sącz
 • Dawid Filip Garwol - Lidingo (Szwecja)
 • Renata Anna Michalczyk - Chełmiec
 • Marcin Kania - Kraków
 • Rafał Piotr Solski - Warszawa


 • Pozdrawiamy i gratulujemy.   


    INFORMACJA:
  Ciekawa książka o historii fotografii Piotra Mydlacha
       

  Toruń
  FOTOKLUB TORUŃSKI
  /dodano: 28.08.2019/


  z okazji 180 rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii, w drugiej połowie września FOTOKLUB TORUŃSKI wydaje drukiem książkę "KRONIKA FOTOGRAFII" autorstwa kolegi Piotra Mydlacha z Kalisza (historyka i fotografika).

  Szczegóły dotyczące ceny oraz sposobu zamawiania podamy 1 września 2019 roku na stronie www.fotoklubtorun.pl
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTWĘ FOTOGRAFII:
  XIII OGÓLNOPOLSKICH PLENEROWYCH SPOTKAŃ FOTOGRAFIKÓW – TRANSYLWANIA 2019  
   
  Toruń
  Galeria Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na ul. Kościuszki 41/47

  /dodano:28.08.2019/

  Zapraszamy na otwarcie wystawy XIII OGÓLNOPOLSKICH PLENEROWYCH SPOTKAŃ FOTOGRAFIKÓW – TRANSYLWANIA 2019

  Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 6 września (piątek) 2019r.,o godz. 18.00 w Galerii Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na ul. Kościuszki 41/47 w Toruniu.

  Wystawa poplenerowa obejmuje 192 prace 10 autorów. Udział w prezentacji biorą: Paweł Gawroński z Warszawy, Dorota (afrp) i Marek Grausz (afrp) z Torunia, Bogusław Kolanowski z Inowrocławia, Arletta Mierzwiak z Warszawy, Włodzimierz Tyczyński (afrp) z Radomska, Monika i Wojciech Wesołowscy (afrp) z Warszawy oraz Małgorzata i Krzysztof Wojciechowscy (afrp) z Łodzi. Prace można oglądać w zakładce https://www.fotoklubtorun.pl/xiii-opsf-transylwania-2019 .

  Już kolejny raz fotografowaliśmy obszar Rumuńskiej Transylwanii. Tym razem były to tereny województwa Hunedoara, czyli część północno-zachodnia. Jest to diametralnie inna część Transylwanii. Nie odczuwa się tutaj, tak jak na zeszłorocznym plenerze, wszechobecnego ducha Vlada Draculi. W zamian naszym oczom ukazała się wspaniała kraina leżąca w górach, obfitująca w przepiękne krajobrazy ze stadami pasących się owiec i szumiącymi wodospadami oraz strumieniami. Na tym terenie dominują zamki, cytadele, jaskinie i piękne górskie pejzaże, np. śliczny zamek w Hunedoarze, cytadela w Devie, monastyr w Prislop, dużo cerkwi oraz rezerwat żubrów. Tak jak w całej Rumunii i tu ludzie są bardzo mili, życzliwi i uczynni, mimo bariery językowej. Była to już 13 impreza z tego cyklu.

  Wystawa czynna do 8 października 2019r.   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Magdaleny Drac-Tatoń "Traktat o..."
       

  PGE Giganty Mocy
  galeria "Na piętrze"
  /dodano: 14.05.2019/


  Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne oraz autorka serdecznie zapraszają 10 maja 2019r. o godz. 18.00 do galerii "Na piętrze" w PGE Giganty Mocy na otwarcie wystawy Magdaleny Drac-Tatoń "Traktat o...".

  Magdalena Drac-Tatoń to założycielka firmy Megmar, tworzącej nowoczesne technologie dla różnych sektorów przemysłowych. Z wykształcenia chemik, ukończyła prestiżową Akademię Łomonosowa w Moskwie. Przy projektowaniu i wdrażaniu swoich produktów zwraca szczególną uwagę na innowacyjność rozwiązań, ekologię i ochronę środowiska. Łączy działalność prowadzonej przez siebie firmy z realizacją inicjatyw charytatywnych oraz sportowych. Ceni ciekawą literaturę, muzykę i teatr.

  Wśród jej zainteresowań znajdują się także sztuki wizualne, w szczególności fotografia – urodę otaczającego ją świata stara się uchwycić w obiektywie aparatu. Odnajduje siebie w podróży i fotografii podróżniczej, w której chce się dzielić energią, a także historią danego miejsca.

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTWĘ FOTOGRAFII:
  Tomasza Kasprzyka (afrp) "Tempus fugit- czas ucieka, wieczność pozostaje"  
   
  Jasło
  Kostnica w jasielskiej nekropolii, ul. Zielona

  /dodano:04.05.2019/

  Zapraszam Państwa na moją wystawę fotograficzną zatytułowaną "Tempus fugit" - czas ucieka, wieczność pozostaje, do miejsca wyjątkowego, do miejsca, które skłania do refleksji i zadumy - do XIX w. kostnicy w jasielskiej nekropolii.

  Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 7 maja (wtorek) 2019r.,o godz. 17.00.

  Jest to wystawa, która ma przypomnieć, że 235 lat temu, właśnie 7 maja Roku Pańskiego 1784 nastąpił pierwszy pochówek Kunegundy Sroczyńskiej, na miejscu wydzielonym przez Magistrat Jasła pod nowy cmentarz. Pochówek ten jest odnotowany w księgach zmarłych jasielskiej FARY p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

  Ale jest to również wystawa o, której jak napisał artysta malarz Jacek Zeman z Giżycka - to podróż ścieżkami zadumy i pamięci, to swoista ballada o nieustannym upływie czasu. To subtelnie rozłożone przed oglądającym wystawę, karty naszego życia, od narodzin aż do śmierci.

  Podczas otwarcia wystawy Maciej Wulw wykona utwór Passacaglia g-moll na skrzypce solo, z cyklu "Sonaty różańcowe" Heinricha Ignaza Franza von Bibera oraz Johana Sebastiana Bacha Adagio g-moll z I Sonaty na skrzypce solo BWV 1001.   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ :
  Podsumowującą XXII Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji "Cyberfoto 2019"
       

  Częstochowa
  Galeria ART FOTO, ul. Ogińskiego 13a
  /dodano: 10.04.2019/


  Galeria ART. FOTO oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie serdecznie zapraszają 12 kwietnia 2019r. o godz. 18.00 do Galerii ART. FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie na otwarcie wystawy podsumowującej XXII Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji "Cyberfoto 2019".

  W ramach wernisażu będzie można wysłuchać wykładu dr Krzysztofa Jureckiego - "Grupa Łódź Kaliska w relacji do fotografii analogowej i cyfrowej. Wystąpienie jubileuszowe z okazji 40-lecia nieporozumień na linii artyści i społeczeństwo".

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTWĘ FOTOGRAFII:
  Krzysztofa Strzody (afrp) (efiap) "nie(ulotne)"  
   
  Jaworzno
  Galeria Pusta, ul. Fabryczna 37

  /dodano:01.04.2019/

  Zapraszamy na wystawę fotografii członka Fotoklubu, Krzysztofa Strzody, (AFRP, EFIAP) pod tytułem „(nie)ulotne”.

  Wystawa stanowi wyraz bezpośrednich ulotnych i trudnych do powtórzenia stanów, zarówno jeśli chodzi o materię, która stanowi źródło obrazu, jak i stanów (emocjonalnych) towarzyszący przy ich wykonywaniu przetworzonych w formę autorskich odbitek wykonanych w technice platynotypii.

  Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia 2019 roku /środa/ o godz. 18.30 w Galerii Pustej cd. przy ul. Fabrycznej 37 w Jaworznie.

  Wystawa będzie czynna do 26 kwietnia 2019 roku.

  Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.   


    WAŻNA INFORMACJA:  
  Postanowienia Kapituły Fotoklubu RP

   
  Warszawa
  Fotoklub RP

  /dodano: 28.03.2019/

  W styczniu 2019r. odbyło się posiedzenie Kapituły Fotoklubu R.P. w związku z przyjęciem nowych członków rzeczywistych Fotoklubu.

  Członkowie kapituły po zapoznaniu się z wnioskami i teczkami autorskimi prac kandydatów postanowili przyjąć na nowych członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców następujące osoby:


 • Tomasz Przychodzień - Warszawa
 • Joanna Jadwiga Sidorowicz - Częstochowa
 • Janusz Gawlik - Gliwice
 • Grażyna Marta Krawczyk - Świdnik
 • Grzegorz Kajetan Meisel - Wodzisław Śląski
 • Małgorzata Barbara Pawelczyk - Białystok


 • Pozdrawiamy i gratulujemy.   


    ZAPROSZENIE NA:
  wernisaż IX Poznańskiego Salonu Robinsonada  
   
  Poznań
  Galeria Skalar Office Center

  /dodano:18.03.2019/

  Zarząd Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków zaprasza na wernisaż „IX Poznański Salon Robinsonada” w piątek 22 marca 2019 r. o godz. 18:00 do Galerii Skalar Office Center w Poznaniu przy ul. Góreckiej 1. Otwarcie wystawy uświetni koncert Marzeny Kurpisz.

  „IX Poznański Salon Robinsonada” odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

  Zapraszamy

  Pełna informacja o przeglądzie:
  =>http://wzap.info/index.php/ix-poznanski-salon-robinsonada/
  -->   


    ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W :
  V PRZEGLĄDZIE Fotografii Zamojskiej
       

  Zamość
  V Przegląd Fotografii Zamojskiej
  /dodano: 18.03.2019/


  Serdecznie zapraszamy do udziału w V Przeglądzie Fotografii Zamojskiej

  Informacje na plakacie obok po kliknięciu myszką.

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII
  Michała Piotrowskiego (afrp) "Między grafika a fotografią" -odsłona VII"  
   
  Nowy Sącz
  Foto Galeria Atelier Jazz Club w Pawilonie HEJAN ul. Zielona 45

  /dodano:18.03.2019/

  Foto Galeria Atelier Jazz Club oraz autor serdecznie zapraszają od 7 marca do 3 kwietnia 2019r. w godz. 7.00 - 17.00 na wystawę fotografii Michała Piotrowskiego (afrp) "Między grafika a fotografią" -odsłona VII".

  Wystawa powstawała na przełomie kilku ostatnich lat i ciągle wzbogaca się o nowe prace. Każda odsłona to inna aranżacja i inny zestaw fotografii stąd widz może za każdym razem odkrywać coś nowego. Prace ze względu na technikę prezentują w specyficzny sposób polskie pejzaże i architekturę.

  Wszystkie prace wykonane są w technice chromianowo-proszkowej, nazywanej również buritypią. Początki tej techniki sięgają XIX w. Należy ona do technik szlachetnych.  Zapraszamy   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Członków Fotoklubu Zamek "Po tej stronie światła"
       

  Szczecin
  Galeria Fotoklubu Zamek
  /dodano: 03.03.2019/


  Galeria Fotoklubu Zamek zaprasza w dniu od 4 marca 2019 roku o godzinie 18.oo do Galerii Fotoklubu Zamek (Hol Wschodni, wejście A) w Szczecinie na wernisaż wystawy fotografii Członków Fotoklubu Zamek "Po tej stronie światła".

  Wystawa" Po tej stronie światła", podsumowuje pracę klubowiczów w 2018 roku. Temat pozornie prosty, banalny, okazał się w rzeczywistości rozległy i dał autorom szerokie spektrum możliwości.

  Głównym motywem zdjęć jest światło, bez którego nie ma fotografii. Przedstawione na ekspozycji prace pokazują, po której stronie światła byli ich autorzy. Zobaczymy krajobrazy, portrety, martwą naturę i sceny z życia codziennego. Prace kolorowe i monochromatyczne. Są prace, w których światło jest wiodącym tematem, ale są i takie, gdzie jest go bardzo mało.

  Wystawa będzie dostępna w Zamku do 30 kwietnia br.

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII
  Alicji Przybyszowskiej (afrp)(afiap) "Ekwiwalent"  
   
  Bardejow
  Polski-Słowacki Dom

  /dodano:11.03.2019/

  Kulturalno-turystyczne Centrum w Bardejowie oraz autorka serdecznie zapraszają 11 marca 2019r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Alicji Przybyszowskiej (afrp)(afiap)"Ekwiwalent".

  Zapraszamy   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Wacława Turka (AFRP) "POEZJA DŹWIĘKU"
       

  Gorlice
  Dwór Karwacjanów ul. Wróblewskiego 10A
  /dodano: 11.03.2019/


  Wacław Turek (AFRP) zaprasza w dniu od 22 marca 2019 roku o godzinie 18.oo do Dworu Karwacjanów w Gorlicach na swoją wystawę "POEZJA DŹWIĘKU".

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII
  Alicji Przybyszowskiej (afrp)(afiap) "Maroko"  
   
  Gorlice
  Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela

  /dodano:11.03.2019/

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach oraz autorka serdecznie zapraszają 14 marca 2019r o godz. 18.00 do sali Pod Sową i galerii Na Pietrach MBP w Gorlicach na wernisaż wystawy fotografii Alicji Przybyszowskiej (afrp)(afiap).

  Zapraszamy   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Krzysztofa Muskalskiego (AFRP) "VANUTUATU - RAJ NIETKNIĘTY..."
       

  Częstochowa
  Galeria Pod Arkadami ul. 1 Maja 27
  /dodano: 01.03.2019/


  Krzysztof Muskalski (AFRP) zaprasza w dniu od 2 marca 2019 roku o godzinie 18.oo do Galerii Pod Arkadami w Częstochowie na swoją wystawę "VANUTUATU - RAJ NIETKNIĘTY...".

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII
  Sebastiana Soberskiego "Światło i cień"  
   
  Toruń
  Fotogaleria Domu Muz

  ul. Podmurna 1/3 /dodano:14.02.2019/

  Fotogaleria Domu Muz, Toruński Fotoklub oraz autor serdecznie zapraszają 28 lutego 2019r do Galerii Domu Muz w Toruniu na wernisaż wystawy fotografii astronomicznej Sebastiana Soberskiego "Światło i cień".

  Zapraszamy   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Tadeusza Myślińskiego (AFRP) "Pejzaż - architektura - przyroda"
       

  Ciechanów
  Galeria im Bolesława Biegasa Powiatowego Domu Kultury i Sztuki
  /dodano: 12.02.2019/


  Tadeusz Myśliński (AFRP) zaprasza w dniu od 15 lutego 2019 roku o godzinie 18.oo do Galerii im Bolesława Biegasa w Powiatowym Domu Kultury i Sztuki w Ciechanowie na swoją wystawę "Pejzaż - architektura - przyroda".

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII
  Michała Piotrowskiego (AFRP) "Wspomnienia 1918"  
   
  Muszyna
  Muzeum

  /dodano:15.01.2019/

  Muzeum w Muszynie, Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz autor serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Michała Piotrowskiego (AFRP) "Wspomnienia 1918".

  Wystawa ta przedstawia kilkadziesiąt prac fotograficznych wykonanych techniką chromianowo-proszkową prezentujących rekonstrukcje historyczne z I Wojny Światowej. Są to zdjęcia zarówno walk (Bitwy Limanowskiej, Marcinkowickiej i Gorlickiej) jak i życia obozowego. Jest to już VII odsłona tej wystawy, mimo to będzie można zobaczyć zdjęcia które dotąd na żadnej z nich nie były prezentowane.

  Specyficzna, ręczna technika wykonywana odbitek której początki sięgają XIX wieku sprawia że niemal cofamy się do tamtych chwil. Wystawa ta wpisuje się w szereg imprez upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918r. Pragnę by była hołdem dla walczących i wyrazem wdzięczności dla tych co upamiętniają te wydarzenia poprzez rekonstrukcje historyczne.

  Zapraszamy   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Andrzeja Wróblewskiego (AFRP)"PRAWDA"
       

  Gdańsk
  Galerii ZPAP ul. Piwna 67/68
  /dodano: 15.01.2019/


  Galerii ZPAP, Fotoklub RP oraz autor zapraszają w dniach od 9 stycznia do 31 lutego 2019 roku do Gdańska na wystawę fotografii Andrzeja Wróblewskiego "PRAWDA" .

  "Technika gumy chromianowej pozwala mi na poszukiwania artystyczne, głęboką ingerencję w jakość obrazu. Pozwala zmieniać bezduszny negatyw w unikatowy spontaniczny obraz. Staram się przy tym pozostawać wierny fotograficznemu tworzywu na tyle, na ile jest to zgodne z zamiarem kreacji obrazu."

  Andrzej Kazimierz Wróblewski artysta fotograf , członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski Stowarzyszenia Twórców. W latach 1961-1965 współpracował z Kielecką Gazetą Codzienną jako fotoreporter. W 1966 roku wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i czynnie uczestniczył w projektach fotograficznych pogłębiając swoje umiejętności w wielu dziedzinach sztuki fotograficznej. Przez dłuższy okres zajmował się tworzeniem małych form rzeźbiarskich w bursztynie stanowiących unikatowe egzemplum o zróżnicowanej symbolice, co w połączeniu ze srebrem nadawało głębię oraz ponadczasową pewność wartości. Od 1990 roku prowadzi rodzinną firmę wykorzystując również doświadczenie fotograficzne przy tworzeniu materiałów dla celów marketingu, reklamy, katalogów produktowych, wystaw oraz prezentacji w prasie i periodykach, jak również dokumentowania wydarzeń i historii firmy. Od kilku lat tworzy w technikach historycznych; gumie chromianowej i platynotypii. Szczególne miejsce zajmuje guma chromianowa, technika pozwalająca na świadomą kreację obrazu angażując umysł i manualną pracę rąk do osiągnięcia zamierzonego dzieła - zawsze w tej technice będącego unikatem. Radość tworzenia w tej technice często jest przypomnieniem z okresu tworzenia rzeźb w bursztynie i zakuwania formy w srebro modelowane palnikiem gazowym. Również technika platyny jest niezwykle zajmująca i ceniona, ponieważ dwa najszlachetniejsze metale: platyna i pallad, w wyniku reakcji fotochemicznych zostają osadzone na szlachetnym podłożu bawełnianym tworząc obraz o niezwykłej rozpiętości tonalnej i nieskończonej trwałości. Od kilku lat sygnuje swoje fotografie niezależnie od kategorii i techniki wykonania jako odautorskie, ponieważ od zamysłu – projektu do całkowitego zakończenia, niezależnie od przeznaczenia, wszystko wykonuje w pracowni autorskiej (łącznie z oprawą) i ma bezpośredni kontakt fizyczny z tymi pracami. Zgłębia procedury i wymogi dla fotografii kolekcjonerskiej, starając się sprostać trudnym wymogom formalnym aby fotografia była uznana za kolekcjonerską i zapewniała trwałość archiwalną. Aktualna wystawa „PRAWDA” jest zwieńczeniem wieloletnich działań tworzenia w technikach szlachetnych, a w szczególności w technice gumy chromianowej.

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W
  IX Poznańskim Salonie "Robinsonada 2019"  
   
  Poznań
  PBG Gallery Skalar Office Center

  /dodano:10.02.2019/

  Wielkopolski Związek Artystów Plastyków oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie zapraszają artystów wszystkich dziedzin sztuk plastycznych do udziału w IX Poznańskim Salonie "Robinsonada 2019". .

  Prace należy dostarczyć (zgodnie z regulaminem) w dniu 7 marca 2019 r. Otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród 22 marca 2019 r. w PBG Gallery Skalar Office Center w Poznaniu.

  Poznański Salon „Robinsonada” to otwarty ogólnopolski konkurs będący przeglądem dokonań i prezentacją dorobku artystów wszystkich dziedzin sztuk plastycznych z całego kraju, mający na celu integrację środowisk twórczych. Tematem prac powinno być, jak z definicji wynika, podróżowanie. Jednak nie takie oczywiste, realistyczne a pokazane, jako podróżowanie w głąb naszej artystycznej duszy. Tak, by prace odzwierciedlały naszą fantazję i wyobraźnię, a z drugiej strony pokazały nasze umiejętności przelania wyobrażeń o wędrówce w wirtualnym świecie na realne tworzywo.

  Zapraszamy

  Pełna informacja o konkursie:
  =>https://www.wbp.poznan.pl/fotografia/konkursy/robinsonada-2019/   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  "Transylwania 2018 w oczach polskich fotografów"
       

  Kraków
  Biblioteka Wojewódzka
  /dodano: 31.01.2019/


  Biblioteka Wojewódzka w Krakowie i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie zapraszają w dniach od 13 lutego do 28 marca 2019 roku do Krakowa na wystawę fotografii "Transylwania 2018 w oczach polskich fotografów".

  Wystawa prezentowana jest w ramach Miesiąca Frankofonii.

  Wystawę przygotował Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

  Zapraszamy.
   


    ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W
  XXII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE:   "CYBERFOTO 2019"  
   
  Częstochowa
  Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a

  /dodano:14.02.2019/

  Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "CYBERFOTO 2019".

  Konkurs ma na celu promocję fotografii cyfrowej jako sztuki o szczególnym ładunku kulturotwórczym, oraz pokazanie możliwości cyfrowej kreacji obrazu fotograficznego. Jest to największy tego typu konkurs w Polsce. Corocznie napływa ponad 1000 fotografii z całego świata. Z wystawy poplenerowej wydawany jest katalog w języku polskim i angielskim. Prace nadesłane na konkurs akcentują relacje zachodzące w sztuce obrazowania świata, która ciągle ewoluuje w kierunku wytworzenia pewnej wizji opartej na zaawansowanych technologiach rejestracji obrazu. Ambicją przesłania tego konkursu jest utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującej także naszą tożsamość narodową. Wystawie corocznie towarzyszy seminarium poświecone relacjom pomiędzy sztuką a technologią.

  Ostateczny termin zgłaszania prac: 22 marca 2019r.

  Zapraszamy

  Pełna informacja o konkursie:
  =>http://www.cyberfoto.czest.pl   


    ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII:
  Krakowskiego Klubu Fotograficznego „Kobieta”
       

  Kraków
  Biblioteka Publiczna
  /dodano: 31.01.2019/


  Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowski Klub Fotograficzny zapraszają do Foto-Galerii NCK na wystawę fotografii "Kobieta".

  Wystawa jest częścią projektu "Siła Fotografii" (którego osią jest "World Press Photo".

  "Tajemnicą jest kobieta" - pisał Stanisław Wyspiański. Fotografowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego podjęli się rozwikłania tej tajemnicy. Niniejsza wystawa jest efektem zmagań z jakże trudnym i wymagającym tematem. Fotografie są różnorodne: detale i sylwetki, kobiety młode lub bardzo dojrzałe, zdjęcia czarno-białe lub kolorowe, radosne i nostalgiczne, czasem nietypowe, wręcz ekstrawaganckie. Czy tajemnica została rozwikłana? Na pewno nie, ale była wspaniałą inspiracją i wielkim wyzwaniem. "Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga - skarbem" - napisał Napoleon Bonaparte. W poszukiwaniu piękna i dobra - Kobietom dedykujemy tę wystawę.
  Monika Stachnik-Czapla, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego


  Zapraszamy.
   


    ZE SMUTKIEM I ŻALEM ZAWIADAMIAMY O ŚMIERCI:
             Lecha Grabowskiego
         

  Warszawa
  8 stycznia 2019 roku
  /dodano: 08.01.2019/


  Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 7 stycznia 2019 roku zmarł w wieku 89 lat śp. Lech Grabowski.

  Artystka fotograf, pisarz, socjolog, historyk sztuki, malarz, autor książek i artykułów o sztuce i fotografii. Prezydent Kapituły Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

  Odznaczony:Krzyżem Kawalerskim OOP – 1984, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 1975, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury – 1972, Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju – 1986, Nagrodą Ministra Kultury I stopnia – 1987, Nagrodą Ministra Kultury III stopnia – 1973, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – 2010, Złotym Medalem Fotoklubu RP „Zasłużony dla fotografii polskiej”.

  Śmierć Lecha Grabowskiego, jest wielką stratą dla całego środowiska fotograficznego. Pozostanie w naszej pamięci.

  Składamy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie.

  Kapituła i Zarząd Fotoklubu RP
   
  NOWOŚCI

  [1]  
  POLECAMY  DO POBRANIA

    REGULAMIN  
    PATRONATU  
    [PDF]  

  GALERIA FOTOGRAFII
  członków
  Fotoklubu RP


  Konkurs Fotografia Miesiąca


    http://fotoklubrp.org 


  Udostępnij  PLIKI DO POBRANIA
  STRONA FUNDACJI
  "Fotografia
  dla przyszłości"

  | HOME | WYSZUKIWARKA | KONTAKT | MAPA SERWISU | REDAKCJA | statystyka | odwiedzin od sierpnia 2009 |
  Copyright © by FOTOKLUB RP. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. DESIGN © Joanna Maria Rybczyńska